10 порад, як стати лідером – поради бізнесмена Олександра Сивака
Олександр Сивак – одеський журналіст, бізнесмен, видавець профільного видання «Судноплавство» та ідейний натхненник компанії Strateg, що є визнаним лідером виробництва іграшок в Одесі.
Олександр В’ячеславович пояснив нам, кого вважає лідером, якими навичками потрібно володіти та чому лідерами стають, а не народжуються.
Хто такий лідер
Олександр Сивак вважає, що лідер, перш за все, сильна особистість, поряд з якою інші люди почуваються у безпеці, впевнені у своєму майбутньому. Його слухають, йому довіряють. Він приймає рішення та несе за них відповідальність. Лідер надихає, визначає вектор для подальшого розвитку. Безумовно, лідерство – це важка робота. І, в першу чергу, над собою.
Щоб бути лідером у сучасному світі, мало освіти та вміння організувати людей. Це не про «бути першим» у всьому або бути керівником. Сьогодні головне – мотивація, підтримка та вміння направляти. Лідер мислить стратегічно та приймає рішення, поки оточуючи озираються навкруги себе.
Саме цими принципами керується Олександр В’ячеславович у своїх бізнесах. Сьогодні це компанія Strateg, яка не перший рік існує на ринку дитячих настільних ігор.
Сивак впевнений: лідерами не народжуються. Це складний шлях розуміння, наскільки ти можеш бути корисний людям. До цього треба прийти.
10 порад для лідерів
Беріть на себе відповідальність. Лідерство та відповідальність практично синоніми. Люди, які можуть приймати рішення та нести відповідальність, приваблюють людей. Можна почати з малого – відповідати за себе. З досвідом підтягнуться проекти, команда, і навіть, міста та, можливо, країна.
Пріоритет команді. У лідера завжди є команда. Сьогодні люди – найцінніший ресурс. Тож треба спілкуватися з людьми, що у вас працюють. І не тільки про формальні справи. Краще живе спілкування на різні теми, щоб люди могли розкритися. Наприклад, у Strateg ми разом з командою тестуємо іграшки.
Особистий розвиток. Чи може справжній лідер зупинитися у розвитку? Відповідь – ні! Щоденний розвиток та рух – це життя. Якщо зупинитися – це дорівнює існуванню.
Психологічна гнучкість. Це важлива вимога часу. Сучасний лідер має бути готовим до будь-якого розвитку подій та викликів. Наприклад, авторитарне лідерство буде ефективним під час кризи. А ось під час брейншторму та розробки креативних ідей цей спосіб може демотивувати.
Баланс дисципліни та позитивних фідбеків. Головна якість лідера – відвертість: вміння конструктивної критики та здібність хвалити співробітника (навіть, публічно, на зборах всього колективу).
Не віддавайте накази. Перед співробітниками ставте мету та дозвольте її досягти.
Довіряйте. Пам’ятайте, контроль вбиває ініціативу. Без довіри не може бути і відповідальності. Точніше, співробітник не захоче брати її на себе.
Будьте прикладом. Коли команда надихається прикладом лідера, бере з нього приклад та розділяє цінності, — це запорука успіху та успішного лідерства.
Визнавайте свої невдачі. Сильна якість для лідера. Досягнення – це добре, але ми всі люди і можемо помилятися. Якщо сталася невдача, визнайте це та йдіть далі.
Дбайте про себе. Лідер повинен бути у ресурсі. Тому треба відпочивати від роботи та приділяти час собі.